Každý den se dotýkáme tisíců povrchů, z nichž každý má šanci být kontaminován koronavirem. Kliky dveří, zábradlí, madla a sedadla ve veřejné dopravě, peníze, tlačítka ve výtazích a prodejních automatech, dokonce i předměty na prodej v obchodech, se jich dotýká velké množství pro nás neznámých lidí, kteří mohou být infikováni.

Neschopnost reagovat na toto riziko může mít za následek velmi vážné onemocnění. Stačí si protřít oči nebo poškrábát obličej a může dojít k přenosu infekce z ruky do těla, kde se bude množit. Co je ale ještě horší, že můžeme nevědomky přinést vir do našich domovů a riskovat tak zdraví těch, které milujeme.

Mít čisté ruce nebylo nikdy důležitější.

Americká FDA naštěstí vydala jasné rady, jak zůstat zdravý. Důležité je, že „Pokud mýdlo a voda nejsou k dispozici, použijte ruční dezinfekční prostředek, který obsahuje nejméně 60% alkoholu.“

Důvodem k zajištění dostatečného obsahu alkoholu je, že: „Mnoho studií ukázalo, že sanitizéry s koncentrací alkoholu mezi 60–95% jsou účinnější při ničení bakterií než ti s nižší koncentrací alkoholu nebo ruční dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. [Konkrétně] Ruční dezinfekční prostředky bez 60-95% alkoholu nemusí fungovat stejně dobře pro mnoho typů choroboplodných zárodků a mohou pouze omezit růst choroboplodných zárodků, než je přímo zabít. “

Pokyny také uvádějí, že dezinfekční prostředek pro ruce by měl být aplikován na všechny povrchy rukou, včetně mezi prsty a na zadní straně rukou. Zásadní je také třít ruce, dokud nejsou ruce such.

A kdy přesně použít dezinfekční prostředek na ruce?

1. Při nákupování.

Veškeré zboží, kterého se dotknete v obchodě, již zpracoval někdo jiný, zatímco peníze v pokladně mohly za posledních 24 hodin projít desítkami rukou. Nejsou-li rukavice v obchodě k dispozici, je vhodné si po opuštění obchodu očistit ruce dezinfekčním prostředkem.

2. Ve veřejné dopravě.

Jakmile najdete své místo v autobuse, metru, vlaku nebo tramvaji, použijte dezinfekci rukou, abyste zabránili infekci. Pravděpodobně jste se již dotkli mnoha kontaktních povrchů a budete se během cesty muset vyvarovat přenosu virů z vašich rukou na obličej. Při opuštění veřejné dopravy je vhodné znovu použít gel na ruce.

3. V kanceláři.

Kanceláře jsou sdílené prostory. Stoly, opěradla židlí, kliky dveří, kávovar, dveře chladničky; všechny potenciálně přenášejí viry. Pravidelné používání dezinfekčního prostředku na ruce může omezit riziko infekce ze strany spolupracovníků.

4. Před jídlem.

Zatímco mytí rukou je nejlepší způsob, jak zajistit čisté ruce, moderní život znamená, že lidé často jedí nebo se občerstvují, když jsou na cestách. Proto je vhodné používat dezinfekční prostředek na ruce před občerstvením v kanceláři, před piknikem, před konzumací jídla zakoupeného na ulici, předtím než si dáme popcorn v kině a dokonce i před zmrzlinou.

5. Než se dotknete úst nebo nosu.

Může se zdát zřejmé, že nejčastější cestou infekce je nos nebo ústa, ale jak často lidé dezinfikují ruce, než se jich dotknou? Chcete-li zůstat zdravý, aplikujte dezinfekční prostředek na ruce dříve, než si vyčistíte zuby, vysmrkáte se, aplikujete make-up nebo lesk na rty.

Tyto okamžiky v našem každodenním životě byly kdysi jen každodenními okamžiky, ale od pandemie nabývají vážnějšího tónu. Staly se klíčovými příležitostmi, kdy jsme s největší pravděpodobností infikováni koronavirem. Vzhledem k tomu, že v příštích týdnech a měsících se v Evropě očekává druhá vlna nemoci, je teď ještě důležitější mít čisté ruce a používat dezinfekční prostředek na ruce.


Chcete-li se o tom dozvědět více, přečtěte si: Správná formulace sanitizéru na ruce se prokázala jako pořádný zabiják koronaviru nebo navštivte AG PROTECT, kde se dozvíte, kde koupit účinný gel na ruce.


Fotografický kredit: Kelly Sikkema on Unsplash, Gardie Design & Social Media Marketing, Kelly Sikkema on Unsplash, a Andriyko Podilnyk on Unsplash