Ve světě falešných zpráv a pověstí na internetu je snadné pochopit, proč existuje tolik nedorozumění o něčem, co je stejně technologické jako nanomateriály.

Ve snaze vnést světlo do tmy je zde 5 nejlepších mýtů o nanoprůmyslu vyloženo jako nepravdivých.

1. Nanotechnologie je futuristická věda, jejíž praktické využití bude trvat desetiletí.

Nepravdivé. Nanomateriály a nanoprodukty se již používají v tisících a tisících produktů.

Například textilní průmysl používá nanomateriály v mnoha různých tkaninách, vylepšuje barvy nebo dodává vlastnosti syntetickým i přírodním vláknům. Například společnost NanoTex, která k bavlněným látkám připojila nanočástice za účelem vytvoření materiálu odolného proti vráskám a skvrnám, zatímco společnost GoreTex vyrobila podobné oblečení odolné vůči povětrnostním vlivům.

Vložením nanočástic mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru do textilu dala společnost AG CHEMI GROUP, která tento web sponzoruje, textilní antivirové a antibakteriální vlastnosti s obrovským potenciálem v boji proti koronavirům a dalším infekčním chorobám.

Vzorek látky NANO AB PP-25, látky, která při kontaktu ničí bakterie a viry.

Nanočástice se také používají v tisících kosmetických výrobků, barev, lepidel a plastů. Jejich použití v pokročilých kompozitech je velmi rozšířené, takže je lze najít jak ve sportovním vybavení (jako jsou tenisové rakety, lyže a snowboardy, jachty, jízdní kola), tak i v automobilovém průmyslu hraje důležitou roli při výrobě lehčích a bezpečnějších automobilů. Nanomateriály se také používají v kompozitech pro průzkum vesmíru a satelitech, stejně jako pokročilý vojenský hardware.

Používají se v pokročilých farmaceutických výrobcích, chirurgických implantátech a senzorech a mají každodenní použití v elektronice, jako jsou obrazovky smartphonů, CPU a baterie. Jejich použití ve sklářském průmyslu se rozšiřuje, přičemž roste také aplikace nanofertilizérů (které jsou vstřebatelné listy a stonky).

2. Nanotechnologie je tak vědecky vyspělá, že výroba je možná pouze v technologicky náročných oblastech, jako je Silicon Valley.

Nepravdivé. Nanoprodukty se vyrábějí v desítkách zemí.

I když je pravda, že světovými lídry v oblasti nanotechnologického výzkumu a výroby jsou USA a Čína. Stabilní a expandující nanotechnologické průmysly najdete v Austrálii, Polsku, Francii, Egyptě, Turecku, Španělsku a Kanadě. Dokonce i menší země, jako je Česká republika, investovaly značné prostředky do rozšiřování svých nanoprůmyslů.


Chcete-li se dozvědět více o rostoucím sektoru nanotechnologií v České republice, přečtěte si: Česká nanotechnologie získala osvědčení světové třídy Část 1: Výzkum nebo Česká nanotechnologie získala osvědčení světové třídy Část 2: Průmysl.


3. Lidské chápání nanotechnologií již dosáhlo svého vrcholu.

Nepravdivé. Nanotechnologie teprve začala nacházet některé z nesčetných výhod používání nanomateriálů.

Například pokračuje výzkum nanotechnologií v oblasti elektroniky, kde se věří, že bude nezbytné vytvořit počítače nové generace, umělou inteligenci a kvantové počítače.

Každý týden jsou vyvíjeny nové nanoléky s pomalým uvolňováním nebo cílené léky, které aplikují dávky přímo na část těla, kde jsou potřeba.

V oblasti plastů se stále nalézají nové metody nanostrukturních materiálů, které nanomateriály (jsou-li požadovány) aplikují pouze na povrch látky. To šetří peníze, protože nanoprodukty nejsou potřeba použít na celý materiál.

Jak vysvětluje Lev Lyapeikov, manažer vývoje produktů ve společnosti AG CHEMI GROUP, „Tato patentovaná metoda se používá hlavně při modifikaci nanomateriálů ve formě granulovaných polymerů. Tato technologie umožňuje získat vysoce kvalitní disperzi a distribuci nanočástic na povrchu polymeru, čímž se sníží spotřeba drahých nanomateriálů a zvýší účinnost a funkčnost nanomateriálů v modifikovaných materiálech. “

4. Nanoprodukty jsou neúnosně drahé.

Nepravdivé. Zatímco výroba raných nanoproduktů byla nákladná a byly ve velké míře používány ve výzkumu, nebo u špičkových produktů (jako jsou satelity nebo superpočítače), dnes lze nanomateriály najít v tisících produktů nižší třídy.

Každodenní plasty mohou obsahovat nanomateriály, které dodávají vlastnosti, jako je pevnost a pružnost.

Pneumatiky pro automobily mohou obsahovat nanomateriály, které snižují hmotnost, zlepšují životnost, zvyšují účinnost paliva a zvyšují elektrickou vodivost.

Pneumatiky pro každodenní použití mohou pro lepší výkon obsahovat plniva z nanomateriálů.

Plastové obaly mohou obsahovat nanomateriály ke zlepšení čerstvosti potravin (jako bariéry proti vzduchu nebo vlhkosti), přidání jedinečných bezpečnostních opatření a opatření proti padělání, zvýšení pevnosti a flexibility a také k biologické rozložitelnosti.

5. Je příliš pozdě investovat do nanotechnologie.

I když mnoho investorů věří, že jim již utekla šance investovat do nanotechnologických společností, není to pravda.

Jak se píše výše, pokrok v nanotechnologiích dosud nedosáhl vrcholu a vědci a návrháři produktů neustále hledají nové aplikace pro nanomateriály.

Současně, jak vysvětlil mýtus číslo čtyři, nižší náklady na výrobu nanomateriálů spolu se zlepšenými metodami disperze otevřely nanoprůmyslové příležitosti pro výrobky nižší třídy, jako je jejich začlenění do plastikářského průmyslu, který je obrovský.

Společně tyto pokroky vytvářejí nové trhy a možnost investic.

Jedním z takových příkladů je pražská společnost AG CHEMI GROUP (která tuto webovou stránku provozuje) a v současné době nabízí dluhopisy k prodeji s velmi atraktivní mírou návratnosti.

Během více než 25 let zkušeností s dodávkami surovin výrobcům zaznamenala společnost růst poptávky po nanomateriálech, což vedlo k rozšíření produktového portfolia společnosti o nanočástice a patentované nanotechnologické procesy.

V důsledku toho dnes společnost nabízí nanotechnologická řešení v oblasti plastů a elastomerů, antivirových / antibakteriálních suspenzí a emulzí, textilií ničících patogeny a nanomateriálových přístupů pro stavební průmysl (včetně patentovaného procesu recyklace stavebního odpadu na surovinu pro beton).


Chcete-li se dozvědět více o portfoliu společnosti a o tom, jak investovat do nanotechnologií, navštivte: AG CHEMI GROUP.


Fotografický kredit: Fathromi Ramdlon from Pixabay, Dean Simone from Pixabay, Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay, CEITEC, Dayron Villaverde from Pixabay, a Nattanan Kanchanaprat from Pixabay